O základně

Jako každé jiné skautské oddíly i my, skauti z Kopřivnice, Štramberku a Závišic, jsme potřebovali k naší činnosti prostory. Potýkali jsme se s problémem, kam vyrážet na víkendové akce, případně kde pořádat kurzy pro rádce apod.

Jakmile se nám v roce 2019 naskytla příležitost pronájmu staré fary v Trnávce, tak jsme po ní skočili. Faru máme pronajatou od Biskupství Ostravsko-Opavského na 20 let za symbolickou 1 korunu ročně. S pronájmem se ale pojí i to, že jsme si faru museli nejprve opravit. Ta stála nemalé prostředky a spoustu sil, ale dělali jsme to rádi.

Faru jsme jsme tedy na jaře roku 2019 pouze vyklízeli a pak už to šlo z kopce. Následovalo kopání podlah, shazování starých omítek a další. Kompletní proměnou prošlo např. horní patro, místnost se sociálkami, schodiště či úplně nová střecha v průběhu let 2020-2022.

Revitalizace by se neobešla bez sponzoringu Moravskoslezského kraje, nadace PPF a ČEZ, obcí Trnávka a Kateřinice, řady soukromých firem či jiných lidí a zvláště ne bez poslanců Pavly Golasowské a Jiřího Navrátila, kteří projekt podporovali od začátku do konce.

Duchovním tatínky základny jsou však Martin Bajer (Hujer) a Ladislav Kupčík, kteří projektu věnoval nevyměřitelnou spoustu vlastních sil.

Do roku 2023 proběhlo několik sbírek. Je třeba jmenovat ministra a předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku, který uspořádal dokonce 2 benefiční koncerty v Kopřivnici. Proběhly také 3 farní sbírky Koláč pro Trnávku napříč farnostmi pod našimi křídly.

V průběhu roku 2023 se už základna pomalu začala vybavovat postelemi, stoly či kuchyňskými prostředky a probíhaly menší, avšak stále důležité práce, aby základna byla provozuschopná. Na podzim téhož roku začal tedy pilotní provoz, během kterého základnu poprvé ochutnaly naše skautské oddíly i jiné organizace a společenství.

Trnávka se od roku 2019 komplet změnila a my s ní vyrostli také. Mnoho nám vzala, mnoho nám teď vrací.